Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında binalarına Deprem Risk Raporu alıp binalarının Riskli Yapı olduğu Onaylanan binadaki malikler Kentsel Dönüşüm Kira yardımından; kiracılar Kentsel Dönüşüm Taşınma yardımından faydalanabilirler. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için öncelikle Mevcut binanıza Bakanlık Yetkili Kuruluşu ELAZIĞ KENTSEL DÖNÜŞÜM’ den Riskli Yapı Tespit Raporu (Deprem Risk Raporu) almanız yeterlidir.
Hazırlanan rapor idarece Onaylandıktan sonra kira yardımı almaya hak kazanırsınız.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alabilirim?

Binanız için ELAZIĞ tarafından hazırlanmış Riskli Yapı Tespit Raporu (Deprem Risk Raporu) İdareden onaylandıktan sonra binada ikamet eden kat malikleri Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından en az o binada 1 yıldır ikamet ettiklerini belgeleyen (elektrik, su faturaları vs) Kiracılar Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımından faydalanabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kira ve Taşınma Yardımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Elazığ’ da ise bağlı olduğunuz Belediyeye gerekli evraklar ile başvurabilirsiniz.

Ne kadar Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilirim?

Kentsel dönüşüm kira yardımı ile kentsel dönüşüm taşınma yardımları illerin nüfus yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Her yıl bakanlıkça TEFE TÜFE oranları dikkate alınarak Kentsel dönüşüm kira yardımı ile kentsel dönüşüm taşınma yardım tutarları güncellenmektedir. 2017 yılı için belirlenen kira ve taşınma yardımları aşağıda verilmiştir.


Ne kadar Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilirim?

 
İLLERİN DAĞILIMI Mülk Sahibi için Kira Yardımı 18 ay boyunca Kiracı için Taşınma Yardımı 1 defaya mahsus Sınırlı Hak Sahibi için  Kira Yardımı 1 defaya mahsus
Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis

535 ₺

1.070 ₺

2.675 ₺

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce

605 ₺

1.210 ₺

3.025 ₺

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale

675 ₺

1.350 ₺

3.375 ₺

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van

745 ₺

1.490 ₺

3.725 ₺

Adana, Antalya, Bursa, Konya

810 ₺

1.620 ₺

4.050 ₺

Ankara, İstanbul, İzmir

860 ₺

1.720 ₺

4.300 ₺

Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımını Alabilir?

Bakanlık Yetkili Kuruluşu ELAZIĞ KENTSEL DÖNÜŞÜM’ ün binanız için hazırlamış olduğu Riskli Yapı Tespit Raporu ( Deprem Risk Raporu) İDAREDEN Onayladıktan sonra binada ikamet eden Kat Malikleri18 ay boyunca Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından; en az 1 yıl o binada ikamet ettiğini belgeleyen Tüm Kiracılar Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımından ( 1 defaya mahsus 2 ay tutarında toplu ödeme alırlar) faydalanabilirler.

Mülk sahipleri kentsel dönüşüm kredisi veya kentsel dönüşüm kira yardımından sadece 1 tanesini kullanabilirler. Kiracılar ise taşınma yardımına ek olarak gayrimenkul almak için kentsel dönüşüm kredisini de kullanabilirler. Hak sahipleri kentsel dönüşüm kredisini sadece ve sadece riskli ilan edilen binalarını Yeniden İnşaası veya Depreme karşı bina Güçlendirme yapmak için kentsel dönüşüm kredisini kullanabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kredisi hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ile KENTSEL DÖNÜŞÜM TAŞINMA YARDIMI İÇİN BULUNDUĞUNUZ İLİN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA; İSTANBUL İLİNDE İSE BAĞLI OLDUĞUNUZ BELEDİYE’ YE BAŞVURUDA BULUNMANIZ YETERLİDİR.

Kira Yardımı Başvuru Evrak ve Dilekçeleri

Kentsel dönüşüm kira yardımı yönetmeliğini İNDİRİN

Konut sahibi için kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru dilekçesi ve gerekli evrakları İNDİRİN

İşyeri sahibi için kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru dilekçesi ve gerekli evrakları İNDİRİN

İşyeri kiracısı için kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru dilekçesi ve gerekli evrakları İNDİRİN

Konut kiracısı için kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru dilekçesi ve gerekli evrakları İNDİRİN

Konut sınırlı hak sahibi için kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru dilekçesi ve gerekli evrakları İNDİRİN

İşyeri sınırlı hak sahibi için kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru dilekçesi ve gerekli evrakları İNDİRİN

KİRA YARDIMI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN ÜCRETSİZ ALO 181 BAKANLIK HATTINI ARAYABİLİRSİNİZ.